Staff

We have a large staff. Every member of staff is committed to offering a high standard of care and high quality experiences for all children. All staff share high expectations of the children and themselves, and aim to be excellent role models. Staff continuously seek ways of improving their professional skills and understanding through continued professional development both in school and through external training providers.

 

LIST OF STAFF – 2019-2020

Teaching staff

Jennie Bird – Executive Head Teacher, DSL

Emma Brown – Head of School, DSL

Jo Smith – Assistant Head, EYFS Leader, Inclusion (EYFS & Yr 1), DSL

Elizabeth Willis – Assistant Head, Teaching & Learning Leader, Phase 2 Leader, DSL

Miriam Wolfe – Assistant Head, Data & Interventions Leader, Phase 3 Leader

 

Anna Beattie – Inclusion (Yrs 2-6),  Parent Engagement Leader

Charlotte Keane-Jones – Year 6 teacher, Humanities Leader

Gemma Hildred – Year 6 teacher

Ashley Graham – Year 6 teacher, English Leader

Bilqees Patel –Year 6 support teacher, PPA

Simone Fox – Year 5 teacher, Science & IT Leader

Joe Bentley – Y4/5 teacher, Maths Leader

Bethan Jones - Year 4 teacher

Emma Harrison – Year 3 teacher

Kimberley Duggan - Year 3 teacher

Rachel Halstead – Year 2 teacher

Josie Legge - Year 2 teacher

Kat Rose - Year 2 support teacher, PPA

Santosh Stride - Year 1 teacher, Healthy Schools Leader

Jess Morrish - Year 1 teacher, Art Leader

Robert McQuillan – Reception teacher, DT Leader

Aphia Begum – Reception teacher

Kerry Cooper – Nursery teacher

Ayesha Khanam – PPA teacher

 

Office  Staff

Trudy Papafio – School Business Manager

Sima Miah – School Business Manager’s Assistant

Tazmin Khan – Receptionist

Abu Hasan - Pupil Services & Attendance Manager (Weds, Thurs, Fri) & School Business Manager Assistant (Mon, Tues)

Rujina Begum - Pupil Services & Attendance Manager (Mon, Tues)

 

Breakfast Club Staff

Tracey Dunn

Parvin Begum

Irene Hunt

Fatima Begum

 

Midday Meals Supervisors

Sultana Thahid– SMMS

Tracey Dunn

Aysha Begum

Marzina Begum

Jusna Begum

Fatima Begum

Shahida Aktar

Parvin Begum

Cindy Hart

Taslima Haque

Jakia Parbin

Fatema Begum

Salmin Begum

Shanaj Abdin

Azima Khanom

Ruzina Begum

Nicole Quatromini

Support staff

Cihan Ozduble – TA

Farzana Akter- TA

Fatima Batan – TA

Forida Ahmed – TA

Halima Kamaly- TA

Irene Hunt – TA

Lahki Begum – TA

Liliana Wascinska- TA

Mahmodha Khatun – TA (Mon, Tues, Weds)

Moymona Begum – TA

Nahida Sultana- TA

Bulirun Nessa – TA (Thurs, Fri)

Rahela Khatun – TA (a.m. only)

Razia Khan – TA

Rowshan Khan – TA (Thurs, Fri)

Rushna Choudhury- TA

Sajna Khatun – TA

Shefa Rahman – TA

Tamanna Khatun – HLTA

Thamanna Azmin – TA

Ummay Noori – TA (Mon, Tues, Weds)

Anika Begum – TA

Fatima Begum  - TA

Marzina Begum – TA (Mon, Tues, Weds)

 

Supply Staff

Avril Fregiste – TA

Sumsun Nahar - TA

Sufiya Begum – TA

Hasina Begum - TA

 

PE Coach

Julian Roberts

 

Premises Staff

James Doherty – Premises Manager

Grace Akinseye – Site Supervisor